Tajniki Storytellingu, czyli jak opowiadać historię w spektaklu improwizowanym

Improwizacja to opowiadanie historii

Jako improwizatorzy jesteśmy na scenie aktorami, reżyserami i scenarzystami. To dość wymagające zadanie. Posuwanie historii naprzód wymaga doświadczenia. Najgorsze co może się zdarzyć, to że utkniemy w poszukiwaniu pomysłów w głowie i nie będziemy słuchać naszego partnera.

Choć intuicyjnie wiemy jak działa fabuła, to na scenie czasem ciężko jest nam zbudować lub rozpoznać rodzącą się historię i sprawnie ją kontynuować. Gubimy to, co jest ważne i kto jest głównym bohaterem.

Na tym warsztacie m.in. zdekonstruujemy „kręgosłup opowieści” (tzw. Story Spine*) i odkryjemy, co sprawia, że historia działa i gdzie leży frajda z jej grania. Zapoznam Was z kilkoma podstawowymi strukturami opowieści i zabawnymi ćwiczeniami, które pomogą Wam odnaleźć wątek komediowy w długich i krótkich formach. Ten warsztat pomoże Wam odnaleźć się w narracyjnych formatach i grać takie formaty jak np: Armando.

*Story Spine – Elementy historii zebrane przez Kenna Adamsa, amerykańskiego improwizatora specjalizującego się w narracyjnych spektaklach improwizowanych. Story Spine zainspirował także firmę PIXAR i jej sposób patrzenia na konstrukcję scenariuszy.

POZIOM: Dla każdego, kto ma doświadczenie w graniu scen.